Konwersatorium poświęcone jest szybko rozwijającemu się od końca ubiegłego wieku nurtowi  Ekonomii- Ekonomii Behawioralnej, którego celem jest zrozumienie  sposobu podejmowania decyzji ekonomicznych. Ekonomia Behawioralna nie neguje dorobku  Ekonomii głównego nurtu, ale proponuje jego uzupełnienie analizą czynników społecznych i emocjonalnych na podejmowanie decyzji przez jednostki oraz instytucje.

Proponuję omówienie i dyskusję pięciu głównych obszarów zainteresowań czołowych ekonomistów behawioralnych.

Pierwsza część zajęć poświęcona będzie  genezie Ekonomii Behawioralnej, i jej ewolucji od „starej” (lata 60-te i 70-te ubiegłego wieku) do „nowej” Ekonomii Behawioralnej (koniec lat 70-tych do czasów współczesnych). Omówimy psychologiczne prawidłowości wpływające na podejmowanie decyzji ekonomicznych -  cechy osobowości, sposób wyznaczania celu, lokalizację poczucia kontroli (wewnątrz z zewnątrz sterowność), wpływ emocji i kształtowanie się motywacji.

Bardzo ciekawym i szybko rozwijającym się polem badawczym Ekonomii Behawioralnej jest neuroekonomia, która dzięki możliwościom współczesnych technik

obrazowania pozwala określić  wpływ wymienionych wyżej czynników na aktywność mózgu.

Osobną uwagę poświecimy kształtowania się i funkcji postaw – centralnego pojęcia Psychologii Społecznej, a także związkowi między postawą a użytecznością. Związek ten pokazuje wyraźnie możliwości pogłębienia klasycznej analizy ekonomicznej i przybliżenie jej do realiów gospodarki.

Drugą część konwersatorium poświęcimy problemowi racjonalności ekonomicznej; jak dalece fizjologiczne i poznawcze ograniczenia człowieka, oszczędzanie wysiłku poznawczego, używanie  heurystyk składają się na ograniczoną ,racjonalność jego decyzji i niestabilność preferencji. Szczególnym przykładem tej niestabilności są paradoksy wyboru w czasie.

W trzeciej części zajęć zajmiemy się najbardziej znaną koncepcją Ekonomii Behawioralnej – Teorią Perspektywy w ujęciu mikro i makroekonomicznym. Wykorzystanie tej teorii okazało się szczególnie przydatne w analizach decyzji finansowych, omówimy podstawowe koncepcje – księgowanie mentalne, iluzja pieniądza, wpływ poczucia sprawiedliwości na ocenę sytuacji finansowej, heurystykę afektu i błędach poznawczych związanych z tą heurystyką.

Przedmiotem czwartek części zajęć będzie analiza czynników określających percepcję działań ekonomicznych i subiektywne postrzeganie ryzyka.

Ostatnia część będzie syntezą wcześniejszych rozważań i wykorzystania Ekonomii Behawioralnej do Polityki Gospodarczej. Rozwój Teorii Impulsu (Nudge) Richarda Thalera i Cassa Susteina pokazuje przydatność nurtu ekonomii, któremu poświęcone jest konwersatorium.


Ekonomia Behawioralna jest z założenia interdyscyplinarna ponieważ jej przedstawiciele postulują włączenie do analizy decyzji ekonomicznych różnych czynników społecznych, osobowościowych, sytuacyjnych określających kontekst tych decyzji. Proponowane teksty są więc różnorodne - fragmenty podręczników, artykuły naukowe, fragmenty wystąpień czołowych przedstawicieli tego nurtu (,google lectures, Patten lectures), referaty na konferencjach.

Ocena końcowa z zajęć będzie zależała od:

Obecności na zajęciach – premiowanie 100% obecności – 10 pkt, 1 nieobecność - 5 pkt
Aktywność w dyskusji – to ma być konwersatorium – 1-5 pkt
Referat na podstawie literatury dodatkowej, własne propozycje mile widziane – 10- 30 pkt

 3-4 Prace domowe:  1-5 lub 1-10 pkt, 2-3 prace na zajęciach 1-5 pkt, 2,3 kartkówki 0-5 lub 0-10 pkt.

Łączne zaliczenie zajęć bez egzaminu min 50 pkt.
Dla programowo nieaktywnych, oraz osób, które są niezadowolone z oceny na podstawie aktywności – egzamin pisemny na ostatnich zajęciach lub na początku sesji egzaminacyjnej  (według preferencji zainteresowanych)

 


Typ kursu: O